неділя, 6 жовтня 2019 р.

РОЗДУМИ ПРО ВЧИТЕЛЬСТВО І НАВЧАННЯ.
З днем УЧИТЕЛЯ - тих, хто навчає і тих, хто вчителів шанує  🙋‍♀️🙋‍♂️💐 .
Одна з найбільш традиційних професій - учитель. З одного боку - начебто вчителям у суспільстві прийнято віддавати належне.
З іншого боку - масовість і стандартність цього виду заняття - робить учительство буденним і , відверто, не надто привабливим.
Але: кожен - вважаю, що кожен! - може згадати у своєму житті людей (принаймні людину), яку нам варто (і необхідно) пошанувати саме за те, що вони нас вчили.
Трохи про два аспекти цієї професії: новаторський і традиційний.
Ті, хто небайдужий до справи освіти - вважають необхідним підкреслити, що в сучасній педагогіці є новаторство.
Ним - переважно вважають впровадження нових технологій: як технологій матеріяльних (на основі масової комп'ютеризації та інтернет-можливостей), так і технологій викладання, які дозволяють розкривати в учнях нові способи сприйняття і засвоєння знань. Є вдалі приклади. Зокрема - увесь педагогічний світ "стоїть на вухах" від успішности фінської педагогіки. (Але, на мою думку, ще не зрозуміли коренів її успіху).
Традиційний аспект - це не банальщина, а щось глибоко вкорінене. А, до речі, який корінь у "вчити"?
Хм . Якщо покопатися в етимології, до побачимо, що корінь зводиться до у(в)(и)к-. Наука і обичайність (давньоукр. - добрий звичай, моральність) - однокорінні слова, які не мають жодної спільної фонеми  . У сучасній мові - такими словами є всі, що причетні до на-вч-ання і з-вик-ання.
Якщо спрощено - в усіх слов'янських мовах учити (та близькі цьому слову слова) - це давати навичку.
Так от: добрий вчитель - це той, хто навчає (а краще виховує) добрих звичаїв, добрих звичок. А доброю звичкою для учня є здатність терпляче повторювати (при-вч-атися), доки не вивчиш  .
І без цього - ніякі новітні технології - не зроблять наших дітей геніями!
Але тоді - і батьки мають уміти учити: якщо батьки не привчать добрих звичок - жоден вчитель їх не замінить.
ЦІКАВО, що в європейських (індо-європ.) мовах слова, які несуть зміст вчити (вчитися), виховувати, походять від: слідувати слідом; вести за собою; щось показувати і .. навіть щось типу довбати по одному місцю  (кому цікаво - див. англійські та діндоєвр. етимолог. словники).
ВЧИТЕЛЬСТВО У ХРИСТИЯНСТВІ та інших традиційних релігіях.
Якщо коротко: ту таємницю, яку втратила сучасна цивілізація - це ГЛИБОКА ОСОБИСТІСНІСТЬ стосунків вчитель-учень.
Стосунки учень-вчитель (духовний) - це повнокровний і творчий аспект життя людей у багатих культурах античності, середньовіччя, аж до нещодавно.
В Україні (непідрадянській , як Галичина чи Буковина, але навіть і у сільській центральній Україні ) пошана до вчителя зберігалася ще дуже недавно, незалежно від видимої заможності чи незаможності вчителів.
Це де-інде є і сьогодні. Для того, щоб щось краще взяти від української культури у майбутнє - ВАРТО не забувати: шануй своїх вчителів і будь їм вдячний!

Немає коментарів:

Дописати коментар